MAGYARORSZÁG Tatabánya
Tatabánya Komárom-Esztergom megye legnagyobb települése
Tatabánya története
A 72.000 lakosú Tatabánya 1947-ben Alsógalla, Bánhida, Felsőgalla, Tatabánya község egyesülésével alakult várossá. 1950-ben Komárom megye székhelye lett, 1991-ben megyei jogú városi rangot kapott. A Tatabányai-medence természeti kincsekben gazdag területei deális lakóhely volt a kezdetektől az emberek számára. Területén az őskortól, paleolitikumtól éltek emberek, ennek a korszaknak a legfontosabb régészeti lelőhely a Tatabánya felett fekvő Szelim-barlang. Az itt feltárt régészeti anyagokat a Tatabányai Múzeumban állandó kiállításán tekinthetjük meg.
Tatabánya látnivalói
A Szelim-barlang
A Duna–Ipoly Nemzeti Parkban területén fekvő Szelim-barlang a Gerecsei Tájvédelmi Körzet fokozottan védett barlangjainak egyike. A tatabányai Kő-hegy peremén, a hegy nyugati oldalán, 289 méteres tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. A szomszédos Turul-emlékműtől kis ösvény vezet a barlanghoz. Jelentős régészeti lelőhely, az itt talált ősembercsontok, szerszámok, tűzrakóhely tette ismertté. A leletek mára múzeumokba kerültek, de az impozáns, világos barlang továbbra is nagyszerű látványt nyújt. A barlangból káprázatos kilátás nyílik Tatabánya városára és a környező tájra.
A Turul emlékmű
Tatabánya felett található, a Kő-hegy város felé néző sziklaperemén elhelyezkedő lenyűgöző méretű szobor. A 8 magas kőtalpazatra épített fémmadár szárnyák fesztávolsága 15 méter, a karmaiban tartott Árpád-kard hossza 14 méter. Ez a szobor a legnagyobb fémből készült madarat ábrázoló ércszobor Európában. Az emlékművet 1907-ben, a bánhidai csata emlékére állították. A Turul Emlékmű Tatabánya meghatározó jelképé vált.
Ranzinger Vince kilátó
1980-ban adták át kilátót amely Tatabányai Csúcsos-hegyen található, Bányász-kilátónak nevezték az építményt ekkor. 2008-ban egy nagyszabású felújítás követő szerkezeti és biztonsági megerősítés után, keresztelték át Ranzinger Vince egykori bányamérnök nevére. A kilátó 30 méter magas és 156 lépcsőfokot megmászva juthatunk fémszerkezet tetejére. dDélnyugati irányba tekintve Tatabánya iparvárosát tekinhetjük meg. Északnyugat irányba a Tatai Öreg-tó a partján álló várat pillanthatjuk meg. Fantasztikus panoráma tárul elénk, ha itt járunk érdemes felmenni az ingyenesen látogatható kilátó tetejére és körbetekinteni.
Programajánló
Tatabányai Gyémánt Fürdő
A Gyémánt Fürdő területén számos élményelemekkel találkozhatnak az ide látogatók.A legkisebbek a pancsolóban élvezhetik a vízi élményeket. A hullámmedence a tengerpart élményeit hozza el, a bátrabbak pedig csúszdákon tehetik próbára bátorságukat.
Teljesárú belépőjegy ára: 4300 Ft/fő
Tatabányai Múzeum
A Tatabányai Múzeum hangsúlyt fektet a kutatói munkára, változatos programokkal igyekszik továbbadni a város bányászörökségét az utókor számára.
Teljesárú belépőjegy ára: 1400 Ft/fő
Bányászati és Ipari Skanzen
Az 1988-ban megnyitott és azóta is bővülő tatabányai Bányászati és Ipari Skanzen célja a szénbányászat emlékének megőrzése. Itt megismerhetjük a szénbányászok mindennapjait.
Teljes árú belépőjegy ára: 1400 Ft/fő
Tatabánya várható időjárása