MAGYARORSZÁG Szentendre
Szentender a Dunakanyar ékszerdoboza
Szentendre története
Szentendre gyönyörű környezetben található. A művészek és a kúltúra városa Budapesttől 8 km-re a Dunakanyarban található. Számtalan múzeummal, templommal, galériával, műemlék házzal és további érdekes látnivalóval találkozhatunk a város mediterrán hangulatú utcáit járva. A város lakosainak száma alig érte el az négyezer főt az 1870-es évekig. A város területe már az őskor idején lakott volt, de az évszázadok során többször elnéptelenedett a város. A 14. századtól kezdődően külnböző nemzetiségű csoportok telepedtek le itt. A város 1872-re Szentendre városias jelleget öltött, és mind a közigazgatás, mind az infrastruktúra lehetővé tette, hogy valóban városként működjön.
Szentendre látnivalói
Fő tér
A Fő tér a város központja. A középkorban is a társadalmi és gazdasági élet helyszíne volt. Itt található a város szimbólumának számító Kalmár-kereszt. A tér az egykori szerb negyed központja volt. A főtéren futott össze a budai, visegrádi és pilisi országút, így alakult ki a háromszög alakú tér. A tér közepén álló keresztet 1763-ban emelték. Az itt látható házak egykor többnyire szerb kereskedők otthonai voltak.
Keresztelő Szent János-templom és a Szent Péter-Pál-templom
Szentendre legrégibb épülete, alapjait 1241 és 1283 között tették le. A 14. században újjáépítették gótikus stílusban, 1710-ben ismét átépítették barokk stílusban. Mai formáját 1741-ben nyerte el. Tornya 29 méter magas. A Szent Péter-Pál templomot 1751-ben építették. 1856-ban vett fel a nevet, 1942-ben a templomot a katolikusok vették át. Az 1989-ben felújított templomot 1991-ben II. János Pál pápa is meglátogatta.
A Belgrád Székesegyház és a Blagovestenszka görögkeleti templom
A Székesegyház toronya 1732 és 1734 között épült fel, az épület többi részét 1763-ban fejezték be. A Belgrádból érkező szerbek leszármazottai építették a templomot. A szentendrei templomok közül ez a legdíszesebb, de nem a legnagyobb. A 32 méter hosszú, 14 méter széles és 15 méteres belső magassággal rendelkező székesegyház belseje és berendezése kimagaslóan értékes. A törökök elől menekülő szerbek, görögök, dalmátok és bosnyákok telepedtek le Szentendrén, nagyrészt a mai Fő tér és a Duna közti területen. Itt a Főtér keleti felében építették fel a Blagovestenszka görögkeleti templomot amelyenk alapjait 1752-ben rakták le. 1754-ben szentelték fel.
A Dunakorzó
A szentendrei Duna korzó a város egyik legfelkapottabb része a turisták és a helyiek körében egyaránt. A korzó 2 km-es szakaszon várja a látogatókat ahol hangulatos szállásokat és éttermek találhatunk. A Szentendrét és Szigetmonostort összekötő komp egész évben menetrendszerűen közlekedik. A korzó menti kis utcában a kúltúrát kedvelők számos múzeumot látogathatnak meg.
A Szentendrei Néprajzi Múzeum
Skanzen Az 1967-ben alapított a Duna-Ipoly Nemzeti Park részét képező skanzen Magyarország legnagyobb ilyen jellegű múzeuma. Állandó és időszakos kiállításokat tekinthetünk meg itt. A látogatók megismerkedhetnek a 18. és a 20. század közötti népi építészettel, lakáskultúrával és vidéki életmóddal. Több mint 300 eredeti és áttelepített épület várja korhű környezetben az érdeklődőket 63 hektáros területen.
Programajánló
Ferenczy Múzeum, Szentendre
A Ferenczy Múzeum rendszeresen megújuló programkínálatával és időszakos kiállításaival számtalan programot kínál a kikapcsolódáshoz. Itt rendezik meg Közép-Kelet-Európa legnagyobb képzőművészeti fesztiválját az Art Capitalt.
Teljesárú belépőjegy ára: 1700Ft/fő
Szerb Egyházi Múzeum
A szentendrei püspöki kincstár képzi a kiállítás alapját. A legjelentősebb hazai ortodox gyűjtemént telinthetjük meg itt. Az legtöbb alkotás a XVIII. századból származik
Teljesárú belépőjegy ára: 1000Ft/fő
Kmetty Múzeum
Kmetty János életművét tekinthetjük meg amúzeumban amit 1981-ben nyitottak meg. A felújítást követő hosszú szünet után 2018-tól fogadja a látogatókat újra a múzeum. Az állandó kiállítás a művész különböző alkotói korszakait mutatja be.
Teljesárú belépőjegy ára: 1700Ft/fő
Kovács Margit Kerámiamúzeum
A Kossuth-díjas kerámiaművész, Kovács Margit életművét tekinthetjük meg. A múzeumot 1973-ban nyitottak meg. Magyarország területén elszórtan látható kültéri és köztéri munkáinak gyűjteménye is megtekinthetjük szentendrei munkássága mellett.
Teljesárú belépőjegy ára: 1700Ft/fő
Szentendre várható időjárása